További kiváltók:

Fontos kiemelni, hogy a testünk sokkal többről szól, mint hogy mit eszünk minden nap. A hisztaminózis dózisföggő, ellentétben az IgE-közvetítésű allergiás reakciókkal, ahol az allergének már kis mennyisége is elegendő a reakció kiváltásához. Úgy kell elképzelni, mintha a tested egy nagy hordó lenne, amelynek az alján egy apró csap van. Amíg annyi folyadék jön be a tetején, amennyi alul ki tud folyni, addig minden rendben van, és a hordó nem csordul túl. A folyadék alatt itt olyan dolgokat kell érteni, amelyek serkentik az immunrendszert. A hisztamint lebontó enzimgátló anyagokat (mint például az alkohol vagy a gyógyszerek) olyanok mint a téglák, amik a hordóba kerülve csökkentik annak teherbíró képességét. Előfordul, hogy amikor a hordó már eléggé tele van, már gyenge reakciók jelentkeznek (pl. orrfolyás, a bőrön kialakuló viszkető hólyagok, vagy csak bőrpír), pedig a hordó még nincs teljesen tele, de az egyes cseppek már kiömlenek. Ha most nem hallgatsz a testedre, és túlzásba viszed, akkor heves reakciók jelentkezhetnek. Van akinek ez egy neurodermitisz vagy hasmenés, másoknak migrénes roham, ájulás vagy akár anafilaxiás sokk. A rendszer annyira túlterhelt, hogy összeomlik. Egy ilyen összeomlásból való felépülés hetekig is eltrathat. Ezért fontos, hogy ahol csak lehet csökkentsük a kiváltó okokat, hogy a gyulladásos hordónk kiürülhessen. Vannak, akik akkor is súlyos reakciót tapasztalnak, ha túlzásba vitték a fruktózt, vagy ha egy bizonyos allergénnek voltak kitéve anélkül, hogy bármilyen módon hisztamint evett volna! Ilyenkor a szervezet saját hisztaminja szabadul fel a hízósejtekből. Nehéz egyszerre mindent számon tartani, de éppen ezért még fontosabb, hogy alaposan tanulmányozd magad és a környezetedet, és érezd, mi az ami jót tesz neked, és mi az, ami a határaidat feszegeti. A szervezet hisztamin felszabadulásának kiváltói lehetnek: 

1) Hő

Mindenképpen hűtsd le magad, kapcsold be a légkondicionálót, vegyél hideg zuhanyt, menj úszni, hogy csökkentsd a testhőmérsékletedet. A megnövekedett hőmérséklet stresszt jelent a szervezet számára! Bizonyos esetekben látható, hogy a duzzanatok és a hólyagok eltűnnek a hűsítő pakolás alatt. A testmozgás emeli a testhőmérsékletet is. A sport által kiváltott asztmás rohamok valószínűleg a szervezet gyulladásos állapotának és így a krónikusan emelkedett hisztaminszintnek köszönhetőek. Az izzadás emellett bőrreakciókhoz is vezethet, ha az izzadság reakcióba lép a bőrön vagy a ruházatban lévő agresszív felületaktív anyagok maradványaival.

2) Hideg

A hideg is riadóztathatja a szervezetet, ha a test általános hőmérséklete túlságosan lecsökken. Egy másik gyakori kiváltó ok a hideg kültérről a fűtött beltérbe, vagy a hideg bőrről a forró fürdőkádba való átmenet. Van akinek ez önmagában gyakran okoz súlyos viszketést és duzzanatot a kezeken. A gyors értágulatot a hisztamin és más gyulladásos mediátorok nagymértékű felszabadulása kíséri. 

3) Levegőnyomás-változások, rezgések, mozgás

Elég ahhoz, hogy az érzékeny embereknél hisztamin felszabadulást okozzon. Kimutatták, hogy a belső fülben felszabaduló hisztamin felelős a tengeribetegségért, de más jármű használata is válthat ki pl. ájulásos reakciót (pl. repülő). Az intézkedés itt az lehet, hogy utazás előtt különösen fegyelmezetten kell diétázni, és szükség szerint nagyobb dózisú C-vitamint kell lenyelni a hisztaminszint csökkentése érdekében. 

4) Fizikai stressz

A szervezetet érő fizikai stressz egyéb formái, például alváshiány, hipoglikémia, dehidratáció, túlságosan megerőltető testmozgás.

5) Pszichológiai stressz

Biztosítja a stresszhormonok, például a kortikotropin felszabadító hormonok felszabadulását (hipotalamusz-hypophysis-mellékvese-kéreg tengely, HPA tengely), ami az immunsejtek aktiválásához és végül hisztamin felszabadulásához vezet, mivel a szervezet felkészül arra, hogy esetleg egy harc során súlyos sérülést szenvedjen. Ilyenkor arról van szó, hogy a szervezet reagáljon a baktériumok sebekbe való behatolására, valamint hogy képes legyen gyorsan megindítani a sebgyógyulást. Csak kár, hogy manapság már nem a fajtársak vagy a szablyafogú tigrisek rövid ideig tartó támadásaival kell megküzdenünk, hanem a munkahelyi krónikus stresszel. A sírásnak bizonyítottan hisztamincsökkentő funkciója van. Találd meg az életed építőköveit, és nézz szembe velük. Találd meg a stressz kezelésének módszereit is, mert nem mindig lehet elkerülni.

6) Környezetből származó vegyi anyagok, háztartási, kozmetikai termékek, penész, cigarettafüst

Terhelik az immunrendszert, sok mikrotápanyag kofaktorként történő méregtelenítése a szervezetben sok mikrotápanyagba kerül, elpusztítják a barrier szöveteket és közvetlenül hízósejt degranulációt okoznak.

7) Bizonyos gyógyszerek, kontrasztanyagok, altatószerek 

Tájékozódj, különösen, ha kezelés vagy műtét előtt állsz.

8) Emésztés önmagában

Az ételek hisztamintartalmát önmagában vizsgálni értelmetlen, már csak azért is, mert maga az evés folyamata is gyulladáskeltő. A gyomornedv kiválasztását a hisztamin felszabadulása váltja ki, és minden étkezés után a belek egy kicsit átjárhatóvá válnak, hogy bizonyos tápanyagok a véráramba kerüljenek, ami mindig az immunrendszer bizonyos felbuzdulásával jár. Éppen ezért sokak számára hihetetlenül gyulladáscsökkentőnek bizonyult, ha nem eszünk állandóan apró nassolnivalókat, hanem három szilárd, nagy étkezésre korlátozzuk az ételbevitelt (figyeljünk az egyénileg szükséges zsír- és fehérjemennyiségre, és ne együnk túl magas glikémiájú ételeket, akkor a vércukorszint is sokáig stabil marad). Az egynapos böjt tehát nagyon gyógyító hatású lehet, de nem tanácsos mellékvese-gyengeség és általános gyenge alkat esetén. Összességében azt javaslom, hogy inkább más területekre koncentráljunk, mert az étkezés ugyanolyan fontos, mint a légzés, és különösen akkor, amikor a szervezetünk nincs egyensúlyban és legyengült, sok tápanyagra van szükségünk, a böjt és az alacsony vércukorszint pedig ismét stresszt jelent.

9) Sérült gátak

Bármilyen sérülés riasztó jelzést küld az immunrendszerünknek, ami a hisztamin és más gyulladásos mediátorok felszabadulását okozza. Ez szükséges ahhoz, hogy megvédjük a szervezetünket a betolakodó kórokozóktól és elősegítsük a sebgyógyulást. Ez vonatkozik a dohányzás által folyamatosan irritált tüdőre vagy a rossz étrend (egyéni ételintolerancia vagy általában nem túl jó minőségű ételek) által irritált bélrendszerre is. Sajnos nekünk, nőknek sokkal nagyobb a nyálkahártya felülete, mint a férfiaknak, és így több a gyulladásos potenciál is. A kiütések, a pattanások, a migrén vagy a PMS megjelenése közvetlenül a menstruáció előtt vagy annak kezdetén, vagy akár maguk a menstruációs fájdalmak is egyértelmű jelei annak, hogy túl magas szintű gyulladással küzd a szervezet. Ezért különösen a menstruáció előtt és alatt figyelni kell az optimális, alacsony hisztamin- és hisztamin-felszabadító hatású, nagyon tápanyagdús és tiszta étrendre, valamint az egyéb kiváltó okok elkerülésére.


Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.