Gyakran Ismételt Kérdések
Miért nem érem el az optimális D-vitamin szintet, még ha szedek is D-vitamint?
Ennek több oka is lehet. A legvalószínűbb az, hogy nem a számodra megfelelő dózist szeded. A megfelelő dózishoz figyelembe kell venni a testsúlyodat és hogy mennyi a jelenlegi D-vitamin szinted. Nyálkahártyán keresztül megbízhatóbb a felszívódás mint a gyomron keresztül. Ezért leginkább ajánlatos a D-vitamint csepp formájában napi szinten egyszer étkezés előtt vagy után bevenni. Hogy ez a napi egyszeri alkalom hány cseppből/kapszulábol álljon, egyéni sajátosságokhoz kell mérni.
Miért lehet olykor hallani, hogy a D-vitamin pótlás nem szükséges?
Több évtizeden keresztül lehetett hallani arról, hogy a népesség többségének a D-vitamin ellátottsága problémamentes. Ezt azonban ma már a napi több ezer betegséggel összefüggő laborértékek megcáfolják. Ki vallja be szívesen, hogy éveken keresztül tévedett? Könnyebb bagatelizálni ezt a témát.
Milyen sűrűn érdemes nézetni a D-vitamin szintünket?
Előszőr is érdemes a D-vitamin terápia (ami kb. 10-14 nap) után 6-8 héttel ellenőrizni.
Azontúl ajánlatos évente kétszer megnézetni:
1) milyen készlettel indulunk az ősznek
2) milyen készlettel indítjuk a tavaszt
Ez arra is érvényes, aki nyáron szünetelteti a D-vitamin pótlást, mert elegendő napfényhez jut.
Egy kéthetes nyaralás alkalmával és a napozás feltételeinek betartásával + 20 ng/ml (= 50 nmol/l) szintkülönbség is elérhető, ennek azonban 20%-a egy hónapon belül további pótlás nélkül ürül is a szervezetből.
Igaz, hogy a D-vitamin veszélyes, mert zsírban oldódó anyagként felgyülemlik a szervezetben?
Ha a D-vitamin nem lenne zsírban oldódó, senki nem tudna belőle elegendőt elraktározni, hogy átvészelje a telet. A zsírban és minden más szervben történő felhalmozódás folyamatosan lebomlik. Minden hiányállapot esetén gondoskodni kell a tartály feltöltéséről, mint ahogy annak a vas illetve a B12 esetében is történnie kell. A folyamatos veszteséget ezután állandó pótlással kell ellensúlyozni.
Intoxikáció: Lehetséges a D-vitamin mérgezés?
Az utóbbi évtizedekben Magyarországon sem ismert egy ilyen eset sem. Németországi adatok szerint, még ha a D-vitamin szint 150, 200, 350 vagy akár 400 ng/ml (!) értéket ért el túlzott pótlás esetén, akkor sem állt fenn károsodás. Még ennél a magas értéknél sem hagyta el a kálcium érték a normális tartományt és a veseértékek is normálisak maradtak. 800 ng/ml, ami hosszantartó extrém dózis hatásásra jött létre, csupán egy átmeneti kálciumnövekedést (szérum) idézett elő, amit néhány héten keresztül egy megnövekedett vízkiválasztás kísért. Sem tartós károsodás, sem haláleset nem történt D-vitamin által. Veszélyek valóban vannak ezekben az extrém zónákban, mint például az ellenszernek bevetett biszfoszfonát. Érdemes még tudni, hogy a D-vitamin szint ezekben a magas tartományokban havi 60%-kal csökken.
Mikor beszélhetünk egyáltalán D-vitamin mérgezésről?
A D-vitamin mérgezés csakis a következő feltételek összekapcsolásával mutatható ki: 1. feltétel: A D-vitamin szintje legalább 375 nmol/l (150 ng/ml), 2. feltétel: A kálcium veszélyes tartományban van: magasabb, mint 3,00 nmol/l, 3. feltétel: A kreatinin értéket a magas kálciumszint növeli. 4. feltétel: A magas kálciumszint egyéb okait ki kell zárni. Ha ez a 4 feltétel nem teljesül, akkor nem D-vitamin mérgezésről van szó. Ha csak a kálcium szint magas (> 3,00 nmol/l), de a parathormon (PTH-mellékpajzsmirigy) a normális tartományban van (nem emelkedik), amögött a következő okok lehetnek: szarkoidózis (éjszakai izzadás, fogyás, gyengeség), csontmetasztázisok, extrém csontlágyulás, rákos megbetegedések, kemoterápia.
Hozzájárul a D-vitamin a vesekövek kialakulásához?
Egyetlen D-vitamin sem növeli ezt a kockázatot. A vesekő kockázatát más tényezők növelik: alacsony folyadékbevitel, krónikus gyulladás, kálcium tabletta bevitele, aktív D-vitamin (kalcitriol) bevitele. Azt a D-vitamint viszont amiről mi itt beszélünk, passzív D-vitaminnak (D3 kolekálciferolnak) is nevezik. Hogy mi vezet valójában vesekőhöz, arról majd még írok egy blogbejegyzésemben. Ha mégis aggódnál, akkor naponta 3-szor vegyél be 100 g magnézium-citrátot, mert a citrát még a veseköveket is képes feloldani.
Milyen szerepet játszik az, hogy dohányzom?
A D-vitamin pótlása kétszeresen is jelentős téma a dohányosok számára. Egyrészt a dohányzóknál megnő a rák kockázata, másrészt a dohányzás csökkenti a D-vitamin szintjét. A terápiában a dohányzóknak gyakran háromszoros D-vitaminra van szükségük, hogy elérjék a kitűzött célt. Ezért mindenféleképpen szükséges a szint ellenőrzése és a magasabb D-vitamin pótlás.
Mi a helyzet a szarkóidózissal?
Az aktív szarkóidózis meglehetősen ritka betegség. Láz és kimerültségi állapotok jellemzik, amelyek még hetek után sem érnek véget. Ilyen tünetekkel mindig orvoshoz kell fordulni. Ha ez az állapot továbbra is aktív, óvatosnak kell lenni a D-vitaminnal. Az aktív szarkóidózis a vérből felismerhető, ugyanis a szérum ACE értéke megnő.
Mit kell tudnunk a túladagolásról?
Az (ártalmatlan) túladagolás akkor fordul elő leggyakrabban, ha egy kezdeti lelkesedés után az ember nem csökkenti az adagot. A kezdeti és a fenntartó terápiára való felosztás itt úttörő, mert megakadályozza, hogy ebbe a visszatérő hibába essünk.
A D3 védelmet nyújt a vesének?
Igen, a D3-vitamin optimális D-vitamin szint mellett általában a vesék jobb működéséhez vezet a D-vitamin-hiányhoz képest. A D-vitamin hiánya növeli a hajlamot a krónikus fertőzésekre és ezáltal a vesekő kialakulására is.
Napozhatok-e, ha várandós vagyok?
A válasz IGEN! A D-vitamin bevitele rendkívül fontos várandósság alatt. A kezdeti terápia kívánt esetben hosszabb időre is elnyújtható. Bövebben a BLOG-ban írtam arról, hogy miért ajánlott a D-vitamin várandósság alatt, de már előtte is!
Mi a helyzet a szoláriummal?
Sok gyártó azzal hirdeti a gépét, hogy kevés UV-B-t termel. Ebben az összefüggésben azért tartják ártalmasnak, mert az UV-B felelős a leégésért. Ez azonban a mefelelő napozási idő betartásával megelőzhető. Egy ilyen gép alacsony biológiai értékű, az UV-B ugyanis nélkülözhetetlen (máskülönben nő a bőrrák rizikója). Az UV-A által elért barnaság nem összekeverendő az UV-B általi D-vitamin termeléssel. A következő fontos paraméter a sugárzás erőssége, amit az UV-index jelöl. Mérések azt mutatják, hogy a szoláriumok UV-indexe 15-30 között terjed. Viszonyítási alap, hogy az UV-index az egyenlítőnél napos délidőben maximum 12 értéket ér el. Normális bőrtípusnál egy 12-es erősségű UV-indexnél a sugárzás napi 5 percnél kevesebb kell hogy legyen. Fontos, hogy elkerüljük a leégést és ügyeljünk az UV-index intenzitására, valamint a napozás időtartamára. A legjobb, ha a szoláriumban van szakképzett személy, aki rendelkezésünkre áll.