D-vitamin és co-faktorai


MAGNÉZIUM

MAGNÉZIUM

Nagyjából 400 enzim ismert, ami függ a magnéziumtól. Így a magnézium direkt vagy indirekt számtalan anyagcsere-folyamatra hatással van. A D-vitamin aktiválásához is magnéziumra van szükség. Az aktiváláshoz felhasznált magnézium így más anyagcsere folyamatokhoz már nem áll rendelkezésre. A D-vitamin hiánya magnézium hiányhoz vezet, mivel a D-vitamin javítja a megnézium felszívódását a bélben. Ha kevesebb magnézium tud felszívódni, és a rendelkezésre álló kevés magnézium a D-vitamin aktiválására használódik fel, akkor a magnézium más helyeken hiányzik a szervezetből. Az aktív D-vitamin növeli a kálcium és magnézium felvételét a bélben és így csökkenti a vesén való kiválasztásukat. Tehát nem elegendő  kizárólag egy optimális D-vitamin szintre törekedni. 
Ugyanilyen fontos egy jó magnézium ellátottságot biztosítani és elkerülni a kálcium es foszfátok túlzásba vitelét. Még ha célirányosan is fogyasztunk magnéziumban gazdag ételeket, mindig szem előtt kell tartani, hogy az élelmiszerekből származó magnézium alig hasznosul a szervezet számára. A növényi élelmiszerek, különösen a teljes kiörlésű termékek, a hüvelyesek, a pszeudó-gabonafélék (pl. hajdina) a magvak és diófélék gyakran tartalmaznak fitátokat, amelyek megkötik a bennük lévő magnéziumot (beleértve a cinket is). Magukhoz kötik és nem engedik kibocsájtani, így a szervezet  nem tudja felvenni és hasznosítani. Ajánlott molekulaformák orálisan alkalmazandó termékekben: magnézium-citrát, magnézium-klorid, magnézium-L-laktát, magnézium-L-lizinát, magénzium-malát, magnázium-orotát, magnézium L-treonát (utóbbi kettő Magyarországon étrendkiegészítőben nem engedélyezett). 
Kifejezetten káros: magnézium-glutamát, magnézium-oxid.

K2-VITAMIN (MENAQUINON)

K2-VITAMIN (MENAQUINON)

Szervezetünknek K1 és K2 vitaminra is szüksége van. 
A K2-vitamint mikroorganizmusok (pl. a bélflórában) képezik és közvetlenül a bélsejtjeink veszik fel. Fő feladata leginkább a kálcium feldolgozása, de hatással van a véralvadásra is. 
Ajánlott véralvadási rendellenességben szenvedőknek, csontbetegségben szenvedő idős emberek számára és érbetegségben (arteroszklerózisban) szenvedőknek egyaránt. A K2-vitamin a magnézium és D-vitamin segítségével az erek elmeszesedését előzik meg, ezeket vissza is állíthatják, habár utóbbihoz több évre is szükség lehet. Továbbá ajánlott gyerekeknek és fiataloknak a csontok és fogak felépítésére, erősítésére, érzékeny fogakkal és fognyakkal rendelkezőknek, 150 nmol/l (60 ng/ml) vagy annál magasabb D-vitamin szintre törekvő egyéneknek és akik ennek megfelelően szednek D-vitamin kiegészítőt. A csontritkulás különösen a menopauza utáni nőket érinti, az ösztrogénhiánnyal járó gyengébb kálciumraktározás miatt, ezért nekik különösen ajánlott a K2-vitamin kiegészítés. Az MK 7 all-trans formában a leghasznosabb, ami a legmagasabb biohasznosulást, legmagasabb bioaktivitást jelenti, ezért étrendkiegészítőként a legalkalmasabb. Ha valaki egyidejűleg véralvadásgátlót vagy vérhigítót szed, amelyek K-vitamin antagonisták (más néven kurmarinok), akkor a K2-vitamin szedésének kezdetén ellenőrizni kell az INR-értéket.

A-VITAMIN

A D-és K-vitamin mellet az A-vitamin is zsírban oldódó vitamin. Léteznek olyan receptorok, amelyeket az A-vitamin és a D-vitamin csak együtt tud aktiválni. Közvetlenül a sejtmagon működik együtt a D-vitaminnal és a DHA-val, és szabályozza páldául a növekedési és fejlődési folyamatokat. 
Az A-vitamin nélkülözhetetlen az immunrendszer, a bőr és a nyálkahártyák, illetve a látás számára is. Viszont ha túl sok az A-vitamin, akkor leszorítja a D-vitamint a receptorokról. 
Érdemes még tudni az A-vitaminról, hogy növeli a nem-hem vas felszívódás hatékonyságát. A teljes napi szükségletet azonban nem célszerű a D-vitaminnal egy időben bevenni. Teljes napi dózisban viszont az 1:1 arány megfelelő. A jelenlegi tanulmányok azt mutatják, hogy a korábban feltételezettnél is több embernél fordulhat elő alulellátottság: ugyanis a béta-karotin A-vitaminná való átalakulási aránya alacsonyabb lehet, mint korábban gondolták. Az A-vitamin pótlását érdemes preformált vitamin és természetes béta-karotinoid (A-vitamin előfutára) egyidejű szedésével biztosítani. 

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.