Tévhitek és tények a D-vitaminnal kapcsolatban

Tévhit Nr. 1: Nem mindenkinek van szüksége D-vitaminra

Tévhit Nr. 1: Nem mindenkinek van szüksége D-vitaminra

Ismert tény, hogy a D-vitamint kisbabáknak, kismamáknak és idős embereknek szokták ajánlani vagy felírni, ezért azt gondolhatjuk, hogy másnak nincsen rá szüksége, illetve hogy másoknak pótlás nélkül is elegendő mennyiség jut a szervezetükbe.
Tény: Az egészség megőrzéséhez mindenkinek szüksége van megfelelő mennyiségű D-vitaminra. 
Az imént említett rizikócsoport mellett a túlsúlyosaknak, dohányosoknak, sötétebb bőrüeknek pedig annál is inkább. BLOG bejegyzésemben többek között arról is írtam, miért fontos már a babatervezésnél foglalkozni az optimális D-vitamin szinttel. 


Tévhit Nr. 2: Mindenkinek azonos a napi D-vitamin igénye

Tévhit Nr. 2: Mindenkinek azonos a napi D-vitamin igénye

Megtévesztő lehet, hogy sokszor kor alapján szokták megadni az ajánlott napi D-vitamin mennyiséget.
Ezek az általanos ajánlások önmagukban kontraproduktívak is lehetnek, ugyanis a számításoknál több fontos tényezőt is figyelembe kell venni.
Tény: A megfelelő D-vitamin szint beállításához egyénreszabott dózis szükséges, ami sokban eltérhet az általános ajánlásoktól. Prof. B. Hollis volt az, aki tanulmányai során be tudta bizonyítani, hogy csak a napi legalább 4000 NE bevitele épphogy elegendő D-vitamin szinthez vezet. A napi adag kiszámításához szükséges tényezőket a jelenlegi D-vitamin szintünk, egészségi állapotunk és a testsúlyunk képezik.
A különböző D-vitamin szintek besorolását és értékelését a linkre kattintva találod meg.

Tévhit Nr. 3: Elegendő D-vitamin termelődik, ha kint vagyunk a szabadban

Tévhit Nr. 3: Elegendő D-vitamin termelődik, ha kint vagyunk a szabadban

Jó lenne, ha így lenne! De október és március között a mi szélességi körüknél nem áll rendelkezésünkre elegendő napfény, pontosabban UV-B sugárzás, amire szükségünk van a D-vitamin szintézishez. 
Sajnos még április és szeptember között sem akkor vagyunk kint a levegőn, amikor az a D-vitamin termelődés szempontjából a legideálisabb lenne és sokszor nem is a megfelelő öltözetben. 
Tény: A D-vitamin szintézishez legjobb időpont délben van, amikor a nap a legmagasabban jár a horizonton. 
Azonban kevesen vagyunk, akik tudatosan ebben az időpontban napoznánk. Ha tehetjük menjünk ki a napra, amikor magasan jár (több mint 45°), akár csak néhány percre is. Feltétel, hogy ne legyen felhő az égen, máskülönben nem érkezik elegendő UV-B sugár. 
Legjobb, ha április és szeptember közötti hónapokban heti 3-4 alkalommal, minél nagyobb felületen ér minket a déli órákban a nap (karok, lábak) 10-15 percig  (ez bőrtípusonként változó) mindkét oldalon. Leégést mindenféleképpen el kell kerülni!
Egy kis segítség: Abban a napszakaszban, amikor már nagyobb az árnyékunk mint mi magunk, akkor már alig termelődik D-vitamin. Bővebb információért a bőrtípusnak megfeleelő napozási idővel kapcsolatban kattints az alábbi linkre! 

Tévhit Nr. 4: Táplálékkal bevihető a megfelelő D-vitamin mennyiség

Tévhit Nr. 4: Táplálékkal bevihető a megfelelő D-vitamin mennyiség

Fontos kiemelni, hogy azt a vitamint, amit mennyiségileg táplákozás útján be tudunk juttatni a szervezetünkbe, azt elsősorban ilyen formában tegyük. Kiegyensúlyozott táplálkozás mellet ez ugyan több vitaminra is elmondható, de sajnos nem mindegyikre, hisz köztudott, hogy a termőtalaj adottsága is sokban befolyásolja a vitaminok előfordulását, így a pótlásuk indokolt.
Tény: A D-vitaminnál figyelembe kell venni, hogy táplálék útján csak minimális D-vitamint tudunk a szervezetünkbe juttatni, ami nem elegendő az optimális szint eléréséhez ill. annak szintentartásához!

Tévhit Nr. 5: A D-vitamin önmagában is elég

Tévhit Nr. 5: A D-vitamin önmagában is elég

A jó egészség előfeltétele egy optimális D-vitamin szint. De önmagában a D-vitamin nem elegendő.  
Tény: Ahhoz, hogy a D-vitamin a szervezetben aktiválódni tudjon, más vitaminokra is szükség van. Ezeket co-faktorként szokták megemlíteni és mindegyiknek más a funkciója. 
Leginkább a magnéziumról valamint a K2- és A-vitaminról érdemes gondoskodni, mindemellett a kálcium és foszfát egyensúlyra is figyelni kell. Aki sok tejterméket fogyaszt, ügyeljen arra, hogy ezeket mérsékelje és inkább zöldség és gyümölcs formájában juttassa be minden étkezésnél a szervezetébe. Ha jól működik az emésztés és a bélnyálkahártya, a kálciumot nagyon jól fel tudja venni a szervezet. Kálcium pótlásra csak indokolt esetben van szükség és ez csak kb. a lakosság 2%-ára vonatkozik. 
Alul olvashatsz bővebben a három legfontosabb co-faktorról. 

Tévhit Nr. 6: A D-vitamin fogyasztása költséges

Tévhit Nr. 6: A D-vitamin fogyasztása költséges

Mivel a D-vitamin minden esetben a colicalciferolt tartalmazza, ezért itt nincsenek (mint a többi vitaminnál) drága vagy olcsó, netalán káros molekulaformák. 
Tehát, ha csak D-vitamint tartalmazó terméket veszel, azt vedd meg, ami a leggazdaságosabb.  A D-vitamin terápiához ajánlatos a D-vitamint csepp formájában (pl. 1000 NE/csepp) beszerezni, más vitaminoktól elkülönítve. 
Ez majd az adagolás miatt lesz fontos. 

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.